Sunday, August 11, 2019

Wniosek o nowe połączenia kolejowe z Przysuchy/ Skrzyńska do Warszawy.

Wniosek redakcji portalu Radomska.pl


Do Sz. P. Burmistrza Miasta i gminy Przysucha

Pan
Tomasz Matlakiewicz
Drodzy Państwo.


Obecnie pociągi z Przysuchy do Warszawy kursują w bezpośredniej relacji  raz dziennie przez CMK. Najszybszy czas przejazdu to ok. 1 godz. 35 minut z Warszawy Zachodniej do st. Przysucha.

Sądzę że jest możliwa większa ilość pociągów na tej trasie. 

Niemniej wymaga to lobbingu i zabiegów w UMWM. wnoszę aby Burmistrz Miasta wystąpił do UMWM o zmiany w ofercie przewozowej. Chcę aby pociągi KM z Radomia do  Drzewicy p. dworzec kolejowy Przysucha- były przedłużone jako pociągi typu Regio Sprinter- do Warszawy przez Drzewicę i Idzikowice. Oferowana byłaby relacja typu Sprinter w relacji Radom- Przysucha- Drzewica- Warszawa ze zm. kierunku na st. Idzikowice - w ilości 5 par połączeń na dobę dodatkowo do obecnej 1 pary.


Obecnie na tej stacji zmienia bieg np. pociąg Kolei Mazowieckich do st. Drzewica i Przysucha - poc nr KM21120  

Informacja Pkp Plk z roku 2015:

Istnieje możliwość zmiany kierunku pociągów na stacji Idzikowice. Jest to stacja techniczna – nie ma na niej peronów do obsługi pasażerów.


Maciej Dutkiewicz

Wydział Prasowy

Biuro Komunikacji i Promocji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


Reasumując- połączenia Warszawy z Przysuchą i Drzewicami p. Idzikowice są możliwe już dziś, ze zmianą kierunku w Idzikowicach. Proponuję wykorzystanie tego dworca jako miejsca zmiany kierunku jazdy. 


Jestem ekonomistą transportu. Lubię niekiedy siąść przed mapą sieci kolejowej i popatrzeć, gdzie możnaby bez większych kosztów zrobić jakąś znaczącą poprawę funkcjonalności systemu. Taką szansę widzę w Skrzyńsku i mieście Przysucha. Należy po prostu wykorzystać Centralną Magistralę Kolejową na trasie Drzewica- Warszawa, i wprowadzić połączenie do Warszawy, możliwy jest czas przejazdu poniżej półtorej godziny. Państwa miasto ma bez problemu szansę stać się nawet miastem satelickim Warszawy, jak dziś Łódź, Siedlce czy Radom.

Proponuję wprowadzenie na tej relacji pociągu osobowego przyspieszonego, zatrzymującego się jedynie w Grodzisku, Pruszkowie i kilku stacjach Warszawy. Myślę co najmniej o 5-6 kursach dziennie, poprzez Centralną Magistralę Kolejową i łącznicę do linii Koluszki- Radom biegnącej przez Drzewicę i st. Przysucha. Pociągi zmieniałyby kierunek na stacji Idzikowice- maszynista przechodziłby z jednego krańca pociągu na drugi. PKP PR tego nie zrobią w odpowiednio szybkim czasie, inny przewoźnik- już bardziej.


Przysucha jest jednym z miast wokół Warszawy bez dobrego połączenia bezpośredniego, choć ma kilka tys. mieszkańców. To nieprawda że nie ma infrastruktury- ta jest, lecz nie jest wykorzystywana dla ruchu poza 1 połączeniem. Wnoszę do władz miasta i gminy, aby porozumiały się z przewoźnikiem „Koleje Mazowieckie" obsługującym ruch na terenie woj. mazowieckiego, lub Pkp Intercity i zaproponowały takie połączenie, a następnie pracowały z władzami woj. łódzkiego i mazowieckiego nad jego wdrożeniem- to samorządy wojewódzkie dysponują dotacjami na połączenia kolejowe.


Dodatkowo uruchomionoby kursy autobusu miejskiego z dworca i na dworzec w Skrzyńsku- skorelowane z odjazdami pociągu do Warszawy.
--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk

No comments:

Post a Comment