List do władz gminy w sprawie kolei do Warszawy, gm. Gniewoszów , Kozienic , Swierża Grn.

do UG Garbatka Letnisko
do Radnych Gminy.
Gmina Garbatka Letn.

dot. 
Propozycja redakcji dot. przebudowy stacji Garbatka Letnisko w cztero- lub pięciokierunkowy węzeł kolejowy

Szanowni Państwo, 
Przypomnę że stacja Garbatka jest już pięciokierunkowym węzłem. Niestety, na trzech z pięciu kierunków tras kolei pociągi nie kursują. Ba, miasto mogłoby się rozwinąć do roli węzła przesiadkowego kolei, a dziś jest li tylko przystankiem pośrednim lub stacją końcową.

Wnoszę do UG w Garbatce o wyznaczenie stałego koordynatora projektu wznowienia ruchu kolejowego z Garbatki w kierunku Świerże Górne, którato linia rozpoczyna się w Garbatce, Kozienic, Słowików Nowych i Folwarku, Brzeźnicy, Psar, Janikowa, Janowa, Aleksandrówki etc. Niestety, na stacji w Garbatce brakuje peronu pasażerskiego a w zasadzie dwóch peronów pasażerskich, jeśli ruch na linii Kozienic i Gniewoszowa, Wysokiego Koła, Świerża Górnego miałby ruszyć w pełni. 

Pociągi do Gniewoszowa, Kozienic, Świerża Górnego
UMWM zamawia pociągi regionalne na 2 głównych liniach wychodzących z Garbatki-  do Radomia oraz do Dęblina na przesiadkę do Warszawy. Inne trzy linie pasażerskie wyłączono z ruchu. Z czasem usunięto ich infrastrukturę przystanków osobowych, np. nie ma już peronów czy przejazdów kolei w Wysokim Kole czy Sarnowie. 

Z Świerża Grn., Janikowa, Janowa, Kozienic, Brzeźnicy do Garbatki linia kolei ma niekorzystny przebieg- nie idzie w linii prostej, ale sporym zygzakiem, ale to nie stanowi problemu. Z tej racji jako wydawca sugeruję kursy poc. regionalnych, albo nawet SKM, jako głównego środka transportu dla mieszkańców gminy na odcinku z Garbatki do Kozienic, Słowików Nowych i Folwarku, Brzeźnicy, Psar, Janikowa, Janowa, Aleksandrówki.

Przypomnę że sensownym sposobem powrotu kolei do Kozienic jest metoda kaizen czyli drobnych zmian, drobnych poprawek. 

Proponuję zamiast wielkich planów- które są bardzo ważne ale nie zawsze oznaczają konkretne działania- podjąć się drobnych zmian i drobnych kroków. Obecnie są czasy kryzysu finansowego.  Lepiej jest nastawić się na naprawę infrastruktury technicznej która już istnieje a nie wykorzystuje się jej możliwości. 

Jako wydawca sugeruję kursy poc. regionalnych do stacji Świerże Górne.  Do tej stacji końcowej zbudowanoby szereg przystanków pośrednich dla spalinowego autobusu szynowego. Bowiem odcinek Chinów - Świerże Górne nie jest chyba zelektryfikowany. Uzupełnienie tych braków na początku nie jest konieczne, minie kilka lat nim ruch na linii uzasadni stosowanie większych składów typu EZT. Na początku może kursować szynobus spalinowy, mniejszy i nieco chyba tańszy w eksploatacji. Pozwoli też zweryfikować potencjał pasażerski linii jak i jej samego odcinka końcowego bez trakcji elektrycznej. Pozbawiony trakcji jest też odcinek bocznego toru z Janikowa do Kozienic. Pozostały chyba tylko słupy trakcyjne.

Oto lista przystanków do budowy lub odbudowy:

Bocznica do Świerża Grn.

  • Świerże Górne - nowy przystanek możliwie blisko zabudowy wioski- nie dalej niż 750 metrów od zabudowań. Jako torowiska techniczne i tory odstawcze wykorzystanoby bocznice wewnętrzne elektrowni. 

  • Chinów- nowy przystanek

  • Ul. Spacerowa - nowy przystanek przy ulicy Spacerowej

  • Stary Łuczynów - nowy przystanek przy nr domu 101b

  • Łuczynów - nowy przystanek przy ulicy Chartowej

  • Kozienice Osiedle Głowaczowska - nowy przystanek

  • Kozienice ul. 11 Listopada - nowy przystanek

  • Aleksandrówka - nowy przystanek

  • Kozienice ul.  Przemysłowa - nowy przystanek

  • Janów ul. Kozienicka - nowy przystanek

  • Janików - nowy przystanek

  • Psary - nowy przystanek

  • Brzeźnica - nowy przystanek

  • Słowiki Folwark - nowy przystanek

  • Słowiki Nowe - nowy przystanek

  • Garbatka ul. Daleka - nowy przystanek

  • Garbatka ul. Gwardii Ludowej - nowy przystanek przy wiadukcie

  • Garbatka Letnisko - stacja kolejowa istnieje. 

  • Garbatka ul. Kozienicka - nowy przystanek


Bocznica do Kozienice Miasto:

  • Janików Kościół - nowy przystanek przy nr domu 26b i knajpie Pod Orzechem. 

  • Kozienice ul. Kolejowa  - nowy przystanek przy nr 92 

  • Kozienice Miasto - stacja kolejowa istnieje. Zmiana nazwy.

Połączenie na południe
W przyszłości możliwe są połączenia nie tylko w kierunku Warszawy przez Otwock, ale też na południe przez Sarnów, Gniewoszów, Wysokie Koło. Jedno połączenie kolei regionalnej dziennie mogłoby kursować przez linię kolejową nr 82 ze stacji Garbatka Letnisko przez Sarnów, a dalej do Wysokiego Koła. Wymaga to  budowy dodatkowego peronu w Garbatce i przystanków na trasie tego połączenia- jest to opisane w tekście korespondencji. Możliwych jest kilka kursów dziennie w takiej relacji.

Punkt (województwo)km km taryfowy 
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
0,0000
 
 1,692

1,324
 
 6,349
 
 
  Wysokie Koło   (W)
12,073
 
 
  Puławy Azoty   (L)
23,049

Połączenie na północny wschód
UM mógłby zabiegać aby KM przedłużyły kończące bieg w Tłuszczu pociągi z kierunku Ostrołęki- po  LK13 przez Mińsk Maz. do Pilawy, i dalej przez Dęblin do Garbatki i Pionek/ Radomia. Na tej trasie mogłyby one pomijać przystanki pośrednie. W ten sposób Garbatka uzyskałby połączenia nie tylko z Warszawą, ale i z Wyszkowem, Ostrołęką. Co najmniej rano i po południu mogłyby kursować bezpośrednie połączenia z Radomia i Garbatki. w kierunku Ostrołęki.

Połączenia na południowy wschód
Wokół Garbatki użytkuje się składy spalinowe w ruchu podmiejskim. Obecnie kilka razy dziennie kursują połączenia bezpośrednie spalinowym szynobusem z Parczewa do Lublina, które mogłoby kursować w relacji z Garbatki przez Sarnów i Wysokie Koło bezpośrednio do Puław lub nawet Lublina jeśliby odbudowano most tymczasowy na rzece Wiśle i naprawiono torowisko na linii nr 82. 

Pociągi dalekobieżne i kierunek Warszawa
Proponuję także aby UM wspólnie z PKP PLK przygotowali plan przystosowania linii nr 13 przez Pilawę oraz Otwock lub LK13 do kursowania pociągów pospiesznych PKP TLK. Te mogłyby zaoferować dojazd do Warszawy z Garbatki w czasie nawet 1 godzina 20- 25 minut. Konieczne jednakże są uzgodnienia z MI oraz PKP Intercity. 

Proponuję aby jedna para poc. TLK dziennie na trasie Warszawa- Lublin wyjeżdżała z głównej linii Warszawa- Lublin do Garbatki, i dokonywała zmiany kierunku jazdy wracając do Dęblina i jadąc dalej ku Warszawie, wykonując manewr zwany wjazdem kieszeniowym. W ten sposób tanim dla przewoźnika kosztem miasto uzyska połączenie bezpośrednie do Warszawy i Lublina. 

Proponuję aby: UM w Garbatce wyznaczył stałego pracownika którego zadaniem będzie koordynacja projektu pt. "doprowadzenie do włączenia 3 linii kolei z Garbatki w siatkę połączeń regio/ dalekobieżnych". Jego zadaniem byłoby doprowadzenie do sytuacji w której do Garbatki byłyby przedłużone 1-2 składy poc. regio na trasie z Warszawy kończące obecnie bieg w Dęblinie.


Przez Garbatkę mogą kursować składy TLK na trasie z Warszawy do:

  • Radomia, Kielc, Krakowa jako wariant trasy
  • Lublina, wykonując wjazd kieszeniowy jako wariant trasy.

Łodzi przez Garbatkę do:
  • Lublina, 
  • Terespola, Białej Podlaskiej przez Dęblin
  • Zamościa p. Lublin.
  • p.  Lublin do Rzeszowa
Do Warszawy pociągi regio i TLK mogłyby kursować także trasami:
  • przez Dęblin, Pilawę, Górę Kalwarię, Piaseczno, Osieck oraz przez "warszawski mordor" i stację W-wa Służewiec.
  • przez Dęblin, Pilawę,  Grzebowilk, Mińsk Maz. Halinów

W przyszłości trasą przez Garbatkę mogłyby kursować pociągi dalekobieżne z Rzeszowa czy Lublina do Poznania czy Gdańska przez Bydgoszcz- wymaga to jednak konsekwentnego programu przebudowy linii kolejowej na najbardziej zniszczonych jej odcinkach oraz dodania nowego peronu w Garbatce przy ul. Hanki Lewandowicz dla połączeń dalekobieżnych i podmiejskich po linii nr 82. Mógłby powstać też kolejny peron dla ruchu do Kozienic i Świerża Grn. 

Reasumując:
Liczę na zaangażowanie gminy w rozwój oferty połączeń z Garbatki. Obecnie jest ta oferta jedynie ułamkiem możliwości. Jeśli wydaje się Państwu że miasto Garbatka żyje dzięki kolei, to w mojej ocenie ten rodzaj infrastruktury wykorzystano w Garbatce jedynie w ułamku jej możliwości. 


Pozdrawiam.
Adam Fularz
Redakcja: Dolina Ziel. 24a, 65-154 Ziel. Góra


Załącznik:
Subject: Uzupełnienie dot.: listu do władz gminy Gniewoszów w sprawie kolei do Warszawy
To: <gmina na serw. gniewoszow.pl>




Do UG
Ul. Lubelska 16, Gniewoszów. 

Drodzy Państwo, 

czy redakcja może otrzymać stanowisko gminy na temat propozycji przedstawionych poniżej? Jest to kilka propozycji razem tworzących projekt kolejowy. 

Propozycja wznowienia połączeń szynobusem po istniejących torach

Składam propozycję wznowienia połączeń bezpośrednich kolejowych do st. Gniewoszów z Dęblina i z Garbatki Letnisko. Zbudowanoby peron w m. Gniewoszów. Dobudowanoby torowisko do centrum miasta. Jego proponowany szkic tymczasowego przebiegu dołączyłem.

Przekonuję o możliwościach wznowienia niezbyt intensywnego ruchu kolejowego poprzez przywrócenie bezpośrednich połączeń kolei pasażerskiej do Warszawy.  

W przyszłości możliwe jest zbudowanie nowego dworca kolei pasażerskiej w bezpośredniej bliskości centrum miejscowości. To do Państwa zależy decyzja o możliwości usytuowania przystanku kolejowego w centrum Gniewoszowa czy też- do Państwa zależy decyzja o odbudowie przystanków przy już istniejącej infrastrukturze.

Informuję o szansach na rozwój urbanistyczny i intensyfikację osadnictwa wokół tego typu infrastruktury komunikacyjnej. Przytaczam argumenty korzystając z danych kartograficznych, wskazując na brak lub niewielką ilość takich połączeń szybkiej komunikacji regionalnej w otoczeniu gminy. Wskazuję, iż w bezpośrednim otoczeniu Gniewoszowa brak jest tego typu infrastruktury i podróżni chcąc dokonywać podróży transportem zbiorowym do stolicy województwa korzystaliby z infrastruktury kolejowej właśnie w tej lokalizacji- to jest z peronu,. stacji końcowej kolei w Gniewoszowie.
załączone grafiki z podkładem wg Railmap/Openstreetmap.


Propozycja wznowienie połączenia kolejowego Gniewoszów- Bąkowiec- Dęblin- (Warszawa)

Propozycja wznowienie połączenia kolejowego Gniewoszów- Bąkowiec- Dęblin- (Warszawa), jako połączenia przyspieszonego o czasie przejazdu Warszawa- Gniewoszów w czasie 95- 90 minut. Już obecnie czas przejazdu dla poc. TLK na odcinku Warszawa Wsch.- Dęblin wynosi 1 godz. 13 minut a Warszawa- Garbatka- 1 h 40 minut z przesiadką. Możliwe jest dalsze skrócenie czasu podróży.

Wykorzystana byłaby bocznica z Bąkowca do Wysokiego Koła tj linia kolejowa nr 82. Powstałby tymczasowy przystanek pasażerski.

Jakie jest stanowisko władz samorządowych w temacie  odtworzenia połączenia kolejowego z Gniewoszowa do Warszawy? 

Propozycja trasy szynobusu do Warszawy

Pociąg musiałby być przyspieszony na całości trasy. Pomijałby mniejsze przystanki na trasie. Mógłby obsłużyć wszystkie przystanki na trasie Gniewoszów- Dęblin a od Dęblina zatrzymywać się tylko na najważniejszych stacjach, np. Pilawa. Mógłby kursować trasą z Pilawy przez Osieck, Górę Kalwarię, Piaseczno, Okęcie z uwagi na to że mniejszy typ taboru (tj. szynobus) bardziej się nadaje do obsługi tego odcinka jako poc. przyspieszony. Mógłby kończyć bieg na budowanej w tej chwili stacji Warszawa Główna. 

Trasa- przystanki:
  • Wysokie Koło
  • Gniewoszów a początkowo przystanek tymczasowy przy drodze na Zdunów
  • Sarnów
  • Bąkowiec
  • Zajezierze
  • Dęblin 
  • Pilawa 
  • Osieck
  • Góra Kalwaria
  • Piaseczno
  • Warszawa
Poprzednie listy:

Kozienice chcą powrotu kolei do Warszawy- co sądzi gmina aby ruszyć przy okazji też linię p. Gniewoszów? Ongiś do stacji Wysokie Koło kursowały szynobusy. Linia kolejowa nr 82 nadaje się do wznowienia ruchu kolejowego z Radomia lub Garbatka Letnisko do stacji na terenie gm. Gniewoszów.

Przypominam że istnieje możliwość wykorzystania infrastruktury technicznej kolei. Wystarczy tylko by dobudowano łącznicę do centrum m. Gniewoszów. Jest to wydatek ok. 2000 mb szyn staroużytecznych oraz podtorze i podkłady. Konieczna jest budowa przystanku.

Proponuję aby gmina wpisała do MPZGP zamiar budowy takiej łącznicy w przyszłości.  Proszę o odniesienie się do propozycji niewielkich inwestycji. 

Pozdrawiam
Adam Fularz
Redakcja radomska.pl
Dolina Zielona 24A Zielona Góra

Załączniki:

Przebieg linii nr 82 wg bazakolejowa.pl
 Bąkowiec   (W)
0,0000
 
 1,324
 
 6,349
 
 
  Wysokie Koło   (W)
12,073
 
 
  Puławy Azoty   (L)
23,049


Prędkości i opis prac na linii
2007-11-18 Wysokie Koło - Puławy Azoty ↔ 20 km/h Import PLK2007_10
 2007-11-18 Bąkowiec - Wysokie Koło ↔ 40 km/h Import PLK2007_10
 2009-12-13 Bąkowiec - Wysokie Koło ↔ 0 km/h Import PLK2010_05
Bąkowiec - Puławy Azoty (data nieznana) 

[Marzec 2015r] Na linii trwają jakieś roboty. Krzaki wokół torowiska za Bąkowcem wykarczowane. Świadkowie mówią o zwożeniu na te tereny materiału staroużytecznego (w tym podkładów betonowych) mających posłużyć do rewitalizacji linii. Portale branżowe i media lokalne milczą na ten temat. (info: Radomir Jasiński, 02-04-2015 wg bazakolejowa.pl)
-- 

Opisy zdjęć w archiwach
Zaasfaltowany przejazd kolejowy w ulicy Sarnowskiej w drodze nr 788 zaraz za Gniewoszowem (widok w kierunku Gniewoszowa od strony Sarnowa). Tor w gruncie istnieje a przebiega pomiędzy betonowymi słupkami widocznymi po obu stronach drogi (po 3 słupki) w pagórku widocznym w drodze.

Z uwagi na to, że droga nr 788 w okolicach Sarnowa na odcinku Gniewoszów-Sarnów nie jest prostym odcinkiem i posiada trochę zakrętów, to tor linii kolejowej nr 82 przecina ją 3 razy. Jedyne miejsce gdzie tor widać w drodze (nie jest jeszcze zaasfaltowany) to przejazd kolejowy tuz przy stacji Sarnów koło Wysokiego Koła (w lewo stacja Sarnów). Widok na drogę 788 w kierunku Gniewoszowa.

Zdjęcie z byłego (obecnie zaasfaltowanego) przejazdu kolejowego w drodze 788 - pierwszy przejazd zaraz za Gniewoszowem. Widok w kierunku stacji Sarnów koło Wysokiego Koła. Jak się dobrze przyjrzeć to w trawie widać tor kolejowy.

Jadąc drogą nr 788 od stacji Sarnów koło Wysokiego Koła w kierunku Gniewoszowa tor linii kolejowej 82 przecina drogę 3 razy. Na zdjęciu widać drugi przejazd kolejowy (obecnie zaasfaltowany - droga była remontowana). Po lewej stronie widoczny jest nasyp linii kolejowej. Tory nadal istnieją.



Pozdrawiam
-------
Merkuriusz Polski
Adam Fularz
Redakcja radomska.pl
Dolina Zielona 24A Zielona Góra




Comments