List do władz Stężycy w sprawie kolei do Warszawy, Dęblina, na os. Lotnisko.


Od: Adam Fularz
Date: niedz., 8 lis 2020 


do  Urząd Gminy Stężyca
Adres: ul. Parkowa 1, 83-322 Stężyca
do Radnych Gminy

dot. 
Propozycja redakcji dot. odbudowy bocznicy do stacji Dęblin 

Szanowni Państwo, 
Przypomnę że istniała bocznica do stacji Dęblin

Wnoszę do UG w Stężycy o wyznaczenie stałego koordynatora projektu wznowienia ruchu kolejowego z Dęblina w kierunku Stężycy. Celem tych działań jest aby Dęblin odżył jako dworzec przesiadkowy a Stężyca odzyskała linię kolejową. Projekt powinien umożliwiać przede wszystkim dogodne przesiadki na stacje w bliskiej okolicy Dęblina.

Bocznica do Stężycy
Dla ruchu podmiejskiego wykorzystanoby bocznicę z Dęblina do Stężycy którą naprawionoby z szyn staroużytecznych. Torowiskiem zarządzałąby gmina i to gmina naprawiłaby je. Pociągi w postaci szynobusu kursowałyby tylko w godzinach szczytu, rano i wieczorem. Propozycje przystanków obejmują kursy na os. Lotnisko:

  1. Osiedle Lotnisko
  2. Pekin
  3. Szpital Wojskowy
  4. Dęblin Irena
  5. Dęblin Dworzec
  6. Stężyca

Możliwe relacje po bocznicy to linia do Stężycy, jej przebieg wykorzystałby bocznice przemysłowe dla kursów szynobusów w porannym i popołudniowym szczycie. Linia musi zostać dociągnięta bliżej wsi Stężycy. Nigdy ona nie dochodziła do wsi, kończyła się jakiś dystans od zabudowań. Trzebaby ją przedłużyć do zabudowań wsi.

Pytania:

czy redakcja może otrzymać stanowisko gminy na temat propozycji przedstawionych poniżej? Jest to kilka propozycji razem tworzących projekt kolejowy. 

Propozycja wznowienia połączeń szynobusem po istniejących torach

Składam propozycję wznowienia połączeń bezpośrednich kolejowych do st. Stężyca z Dęblina i z Warszawy. Zbudowanoby peron w m. Stężyca. Dobudowanoby torowisko do centrum miasta. Jego proponowany szkic tymczasowego przebiegu dołączyłem.

Przekonuję o możliwościach wznowienia niezbyt intensywnego ruchu kolejowego poprzez przywrócenie bezpośrednich połączeń kolei pasażerskiej do Warszawy.  

W przyszłości możliwe jest zbudowanie nowego dworca kolei pasażerskiej w bezpośredniej bliskości centrum miejscowości. To do Państwa zależy decyzja o możliwości usytuowania przystanku kolejowego w centrum Stężycy czy też- do Państwa zależy decyzja o odbudowie przystanków przy już istniejącej infrastrukturze.

Informuję o szansach na rozwój urbanistyczny i intensyfikację osadnictwa wokół tego typu infrastruktury komunikacyjnej. Przytaczam argumenty korzystając z danych kartograficznych, wskazując na brak lub niewielką ilość takich połączeń szybkiej komunikacji regionalnej w otoczeniu gminy. Wskazuję, iż w bezpośrednim otoczeniu Stężycy brak jest tego typu infrastruktury i podróżni chcąc dokonywać podróży transportem zbiorowym do stolicy województwa korzystaliby z infrastruktury kolejowej właśnie w tej lokalizacji- to jest z peronu,. stacji końcowej kolei w Stężycy.
załączone grafiki z podkładem wg Railmap/Openstreetmap.


Propozycja połączenia kolejowego Stężyca- Bąkowiec- Dęblin- (Warszawa)

Propozycja uruchomienie połączenia kolejowego Stężyca- Dęblin- (Warszawa), jako połączenia przyspieszonego o czasie przejazdu Warszawa- Gniewoszów w czasie 45- 50 minut. Już obecnie czas przejazdu dla poc. TLK na odcinku Warszawa Wsch.- Dęblin wynosi 1 godz. 13 minut a Warszawa- Garbatka- 1 h 40 minut z przesiadką. Możliwe jest dalsze skrócenie czasu podróży.

Wykorzystana byłaby bocznica z Dęblina do Stężycy- zdemontowana tj linia kolejowa którą odubowanoby. Powstałby tymczasowy przystanek pasażerski.

Jakie jest stanowisko władz samorządowych w temacie  odtworzenia połączenia kolejowego ze Stężycy do Warszawy? 

Propozycja trasy szynobusu do Warszawy

Pociąg musiałby być przyspieszony na całości trasy. Pomijałby mniejsze przystanki na trasie. Mógłby obsłużyć wszystkie przystanki na trasie Stężyca- Dęblin a od Dęblina zatrzymywać się tylko na najważniejszych stacjach, np. Pilawa. Mógłby kursować trasą z Pilawy przez Osieck, Górę Kalwarię, Piaseczno, Okęcie z uwagi na to że mniejszy typ taboru (tj. szynobus) bardziej się nadaje do obsługi tego odcinka jako poc. przyspieszony. Mógłby kończyć bieg na budowanej w tej chwili stacji Warszawa Główna. 

Trasa- przystanki:
  • Stężyca
  • Dęblin 
  • Pilawa 
  • Osieck
  • Góra Kalwaria
  • Piaseczno
  • Warszawa


Ongiś do stacji Stężyca kursowały poc. towarowe. Proponuję wznowienie ruchu kolei do stacji na terenie gm. Stężyca. Możliwe że budowę torowiska mógłby sfinansować Minister Obrony Narodowej, który co roku odtwarza różne linie kolei ze swojego budżetu. Gmina mogłaby się porozumieć z wojskiem i MON i partycypować w kosztach dostosowania infrastruktury dla ruchu szynobusu.Kolej powróciłaby do obsługi składu wojskowego w Stężycy.

Przypominam że istnieje możliwość wykorzystania infrastruktury technicznej kolei. Wystarczy tylko by dobudowano łącznicę do centrum m. Stężyca. Jest to wydatek ok. kilku tys. mb szyn staroużytecznych oraz podtorze i podkłady. Konieczna jest budowa przystanku. 

Proponuję aby gmina wpisała do MPZGP zamiar budowy takiej łącznicy w przyszłości.  Proszę o odniesienie się do propozycji niewielkich inwestycji. 

Pozdrawiam
Adam Fularz
Redakcja radomska.pl
Dolina Zielona 24A Zielona Góra

Załączniki:

Przebieg linii 
Dęblin
0,0000
 
 
  Stężyca
0,000
 
 
 odcinek do budowy do centrum wsi.




0,00







Comments